demokratyczna szkoła domowa

Tyle mówi się ostatnio o systemie edukacji, pracach domowych, tworzeniu szkół demokratycznych i 6-latkach. Tymczasem edukacja domowa rozkwita pod moim dachem jeśli tylko zechcę uważnie posłuchać mojego syna i zaprosić go do poszukiwania odpowiedzi na jego zaskakujące pytania, jeśli tylko zechcę poświęcić mu odrobinę swojej uwagi, towarzyszyć mu w tak zwanej nudzie i kontynuować poruszane przez 4-latka tematy, zaprzeczać stawianym przez dziecko tezom.

Wczoraj po powrocie z biblioteki (znów wypożyczyliśmy za dużo, tym bardziej, że teraz trzeba jeszcze coś dla Franka brać) przeglądaliśmy książkę. Na jednej ze stron Ignac zauważył muskularne ramię, samo tylko ramię, reszty ciała brak. Jednoznacznie uznał, że ręka należy do jakiegoś mężczyzny. Próbowałam dociec po czym wnosi? skąd wie, że to  nie ramię damskie. Doszło do tego, że uruchomiliśmy kompa, by sprawdzić czy kobiety też mogą być w podobny sposób umięśnione.

Zwrócił uwagę na twarde piersi, chyba zastanawiał się jak karmią, uznaliśmy, że przypominają hulka i, że na pewno musiały długo ćwiczyć by mieć takie mięśnie. Oczywiście syn zorganizował też mini pokaz swoim „łokci i bisepsów”, a w ramach wcielania idei w życie poćwiczyliśmy na macie edukacyjnej z Ewą Chodakowską

i mamy zamiar ćwiczyć tak codziennie – w tym tygodniu „brazylijskie pośladki”, ciekawe co dalej 🙂

Innym zaś razem wyszliśmy na spacer z psem. Ignac obgryzał jabłko. Kiedy wracaliśmy do domu dokonał obserwacji i zapytał dlaczego jabłko zrobiło się brązowe. Nie wiedziałam dlaczego, ale uzgodniliśmy, że dowiemy się. Teraz jeśli go spytacie to odpowie, że jabłko brązowieje, bo broni się przed zepsuciem, czy to prawda? bo tak to i to zrozumieliśmy, a może lepszą odpowiedzią byłoby, że się utleniają.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “demokratyczna szkoła domowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s